7. apríla 1944 sa dvom slovenským Židom, Rudolfovi Vrbovi (rodným menom Walter Rosenberg) a Alfrédovi Wetzlerovi, podarilo úspešne uniknúť z koncentračného tábora Osvienčim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau). Ich útek bol výnimočný nielen tým, že prežili, ale predovšetkým tým, že priniesli svetu dôkaz o nacistickom vyhladzovacom programe. Vďaka ich výpovedi vznikla 32-stranová správa, ktorá patrí medzi najdôležitejšie dokumenty holokaustu.
Osvienčim a život v tábore
Koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau bol jedným z hlavných nacistických vyhladzovacích táborov počas druhej svetovej vojny. Jeho cieľom bolo masové vyvražďovanie európskych Židov.
Vrba a Wetzler sa počas svojho väznenia stali svedkami obrovského počtu deportácií, selekcií na rampe, organizácie táborového života a spôsobu, akým nacisti vykonávali hromadné vraždy. Ich znalosť fungovania tábora bola kľúčová pri zostavovaní detailnej správy po úteku.
Osobné príbehy Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera
Rudolf Vrba (Walter Rosenberg)
-
Narodil sa 11. septembra 1924 v Topoľčanoch.
-
V roku 1939 bol vylúčený z bratislavského gymnázia pre svoj židovský pôvod a pracoval ako robotník.
-
Dvakrát sa pokúsil utiecť zo Slovenska cez Maďarsko, ale bol chytený a v júni 1942 deportovaný do Osvienčimu cez tábory v Novákoch a Majdanku.
-
Pracoval v sklade s jedlom, neskôr bol pridelený do tzv. Kanady, kde triedil zhabané veci deportovaných Židov.
-
Pred útekom pracoval ako zapisovateľ, čo mu umožnilo prístup k informáciám o transporte väzňov.
Alfréd Wetzler
-
Narodil sa 10. mája 1918 v Trnave v robotníckej rodine.
-
Pracoval ako robotník v Bratislave.
-
V roku 1941 bol štyri mesiace väznený za sabotáž v tehelni.
-
Do Osvienčimu bol deportovaný 13. apríla 1942 z pracovného tábora v Seredi.
-
Pracoval ako nosič mŕtvol, obsluha márnice, zapisovateľ a člen pracovných skupín vykonávajúcich zemné práce.
Plánovanie úteku
V prvej polovici roku 1944 začali nacisti pripravovať masové deportácie maďarských Židov. Keďže kapacita tábora v Birkenau už nepostačovala, začali stavať novú časť tábora nazvanú Mexiko.
Vrba a Wetzler si uvedomovali, že musia informovať svet o týchto plánoch, a preto sa rozhodli utiecť.
Ich útek bol dôkladne naplánovaný. Počas svojho väznenia boli svedkami mnohých úspešných aj neúspešných pokusov o útek. Vedeli, že po zmiznutí väzňov nacisti vždy organizujú trojdňové pátranie.
Dňa 7. apríla 1944 sa s pomocou spoluväzňov ukryli do jamy v rozostavanej časti tábora, ktorú zamaskovali drevom a stavebným materiálom. Aby zmiatli psy, ktoré nacisti používali pri pátraní, potreli sa zmesou tabaku a petroleja.
Po troch dňoch, keď pátranie skončilo, v noci 10. apríla opustili úkryt a vydali sa na 140 kilometrov dlhú cestu na Slovensko.
Cesta na Slovensko a spísanie správy
Po prekročení hraníc medzi Milówkou a Skalitým sa dostali do Čadce, kde im pomohol židovský lekár Arpád Pollák. Ten ich nasmeroval do Žiliny, kde 25. – 28. apríla 1944 vypovedali pred tzv. židovskou Pracovnou radou.
Pre neuveriteľnosť ich výpovede boli vypočúvaní oddelené, aby sa zistilo, či sa ich príbehy zhodujú.
Správa sa prekladala už počas jej písania – zo slovenčiny do nemčiny ju prekladal Oskar Krasniansky. Výsledkom bola 32-stranová správa v nemčine (pôvodná slovenská verzia sa nezachovala). Správa bola neskôr narýchlo preložená aj do maďarčiny.
Správa obsahovala:
-
Plán vyhladzovacieho tábora
-
Plán krematória a plynovej komory
-
Podrobný opis selekcií a vraždenia väzňov
-
Popis podmienok v tábore
-
Odhad počtu zavraždených – viac ako 1,5 milióna ľudí
Súčasťou správy bol aj opis najväčšej hromadnej popravy československých občanov – splynovania 3 792 väzňov tzv. Terezínskeho rodinného tábora v noci z 8. na 9. marca 1944.
Vplyv správy na svet
Správa bola v júni 1944 doručená spojeneckým vládam a jej obsah sa dostal do médií. BBC odvysielala jej časti a západná tlač ju publikovala.
Po jej zverejnení bol na maďarského regenta Miklósa Horthyho vyvinutý silný tlak, aby zastavil deportácie Židov. Horthy ich zastavil v júli 1944, čím sa podarilo zachrániť asi 200 000 maďarských Židov.
Správa sa neskôr stala kľúčovým dôkazom v norimberskom procese.
Osudy Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera po vojne
Rudolf Vrba
-
Vyštudoval Vysokú školu chemicko-technologického inžinierstva.
-
V roku 1958 emigroval a pôsobil v Izraeli, Británii, USA a Kanade.
-
Stal sa profesorom farmakológie na University of British Columbia.
-
Napísal autobiografiu Ušiel som z Osvienčimu.
-
Zomrel v marci 2006 vo Vancouveri.
Alfréd Wetzler
-
Po vojne pracoval ako redaktor a úradník.
-
V 60. rokoch napísal knihu Čo Dante nevidel.
-
Zomrel vo februári 1988 v Bratislave.
V roku 2007 boli Vrba a Wetzler vyznamenaní in memoriam vysokými štátnymi vyznamenaniami – Radom Bieleho dvojkríža I. triedy a Krížom Milana Rastislava Štefánika I. triedy.
Útek a správa Vrbu a Wetzlera patria k najvýznamnejším udalostiam v dejinách holokaustu. Ich odvaha umožnila svetu dozvedieť sa pravdu a prispela k záchrane tisícok životov.
Zdroj: ÚPN – Správa Vrbu a Wetzlera