Maces (matzah) je tenký, nekvasený chlieb vyrobený iba z múky a vody. Židia ho konzumujú počas sviatku Pesach, pretože pripomína chlieb, ktorý jedli pri odchode z Egypta – odišli tak rýchlo, že nestihli nechať vykysnúť cesto.
Príprava macesu podlieha prísnym pravidlám:
✅ Špeciálna múka – musí byť starostlivo sledovaná, aby neprišla do kontaktu s vlhkosťou a nezačala kvasiť (chametz). Pri výrobe tzv. šmura macesu (stráženého macesu) sa dohliada na zrno už od žatvy.
✅ Mayim Shelanu – voda na výrobu macesu musí stáť cez noc, aby sa ochladila a zabránilo sa predčasnému kvaseniu.
✅ Rýchly spôsob prípravy – Obilie ani múka nesmie prísť do styku s vlhkosťou až do zarobenia cesta. Po zarobení sa ihneď cesto spracuje na tenké placky a pečie sa z oboch strán. Tento rýchly spôsob zabráni procesu kvasenia, ktoré je v období Pesach nežiaduce. Doba od zarobenia cesta k jeho upečeniu nesmie presiahnuť 18 minút; táto doba sa však môže meniť, ak je do múky pridaná teplá voda alebo ďalšie prísady – v tom prípade sa začne kvasenie skôr.
✅ Dôkladné čistenie – každých 18 minút sa musí celá výrobná linka vyčistiť, aby sa zabránilo kontaktu s akýmkoľvek starším cestom.
✅ Správne upečenie – Maces musí byť dôkladne upečený. Ak nie je dostatočne upečený, môže sa považovať za chametz. Preto sa sleduje teplota pece a kontroluje sa, či maces nemá záhyby (kefulot) alebo nebol nesprávne upečený, čo by mohlo spôsobiť, že napuchne (nefuchot) a stal by sa kvaseným.
✅ Výroba s úmyslom dodržať micvu – pri výrobe macesu sa vyslovuje špeciálny zámer: “Le-shem matzat mitzvah”, čo znamená, že sa pečie na splnenie Božského prikázania.
Zaujímavosti o macesoch
🔹 Najstaršia “rýchla večera” – Maces je známy ako “chlieb slobody” a zároveň ako “chlieb chudoby” (lechem oni), pretože pripomína jednoduché jedlo otrokov v Egypte.
🔹 Pesach bez macesu? Nemožné! – Počas sviatku Pesach je zákaz konzumovať akékoľvek kvasené jedlo, a maces je jediným povoleným “chlebom”. Okrem toho, počas sederovej večere je jeho konzumácia priamo micvou.
🔹 Najväčší maces na svete – Rekordne veľký maces bol upečený v New Yorku v roku 2010 a meral takmer 3 metre!
🔹 Tradičná zlatomoravecká pekáreň na maces – V Zlatých Moravciach bola pekáreň na maces, ktorá vznikla na začiatku 20. storočia. Zakladateľom pekárne bol Max Bertalan Kalmár, ktorý začal výrobu macesu v jednoduchých podmienkach. V 30. rokoch 20. storočia pekáreň vyhorela, a jej majitelia boli počas vojny deportovaní. Po znárodnení sa pekáreň stala súčasťou Západoslovenských pekární, kde sa maces vyrábal a rozvážal po celom Československu a aj za hranice. Aj keď dnes stále existuje, nie je už kóšer.
⸻
Maces teda nie je len pokrm, ale symbol slobody, viery a pripomienka dávnej cesty z otroctva k slobode.