Február a marec v znamení Dominika Skuteckého: Maliar, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v Banskej Bystrici

Obdobie februára a marca je neodmysliteľne späté s Dominikom Skuteckým – narodil sa 14. februára 1849 a zomrel 13. marca 1921. Pri príležitosti týchto dvoch výročí si pripomíname jeho život, tvorbu a odkaz, ktorý zanechal nielen v umení, ale najmä v Banskej Bystrici, kde prežil posledné roky svojho života a zachytil jedinečnú atmosféru mesta na svojich obrazoch. Jeho dielo je dodnes cenným svedectvom o živote v tomto historickom centre Slovenska.

Cesta k umeniu

Dominik Skutecký sa narodil ako Domenico Skutecky v Gajaroch na Záhorí do židovskej rodiny. Po predčasnej smrti otca sa s rodinou presťahoval do Viedne, kde získal prvé umelecké vzdelanie u sochára Johanna Meixnera. Následne študoval maliarstvo na Akadémii výtvarných umení vo Viedni a v Benátkach na Accademia di Belle Arti. Počas pobytu v Mníchove sa jeho štýl formoval pod vplyvom realistických maliarov, pričom sa sústredil na historické a žánrové scény.

V Benátkach sa výrazne inšpiroval benátskou školou maliarstva a jeho tvorbu ovplyvnili starí majstri ako Tizian, Tintoretto či Veronese. Tieto vplyvy sú badateľné v jeho precíznom spracovaní svetla a kompozície.

Banská Bystrica v jeho živote

Počas svojho umeleckého pôsobenia strávil Skutecký dlhé roky v Benátkach, kde sa venoval historickým výjavom a žánrovým scénam. V roku 1889 sa však presťahoval do Banskej Bystrice – rodiska svojej manželky Cecílie Löwy. V roku 1895 si tu postavil honosnú vilu, ktorá sa stala centrom kultúrneho života a dnes slúži ako expozícia jeho tvorby v rámci Stredoslovenskej galérie.

V Banskej Bystrici nachádzal inšpiráciu v mestskom živote a remeslách. Na jeho obrazoch ožíva pulzujúca atmosféra trhov, pokoj parkov a tvrdá práca baníkov či hutníkov. Svojím umením zaznamenal dôležitú kapitolu v histórii mesta.

Najznámejšie diela

Dominik Skutecký v Banskej Bystrici rozvinul svoj realistický štýl a vytvoril množstvo významných diel. Medzi tie najvýznamnejšie patria:

  • Trh v Banskej Bystrici (1889) – Monumentálne dielo zachytáva rušnú atmosféru banskobystrického trhu pod morovým stĺpom. Obraz je výnimočný svojou kompozíciou a hrou svetla. Na obraze sú zachytené aj jeho deti Zerline, Alexander a Ferdinand. Podľa niektorých interpretácií červený slnečník drží jeho dcéra, nie manželka.
  • Idyla v banskobystrickom parku (1902) – Obraz zachytáva pokojnú scénu v mestskom parku, odrážajúc atmosféru Banskej Bystrice začiatkom 20. storočia.
  • Portrét muža (1886) – Precízne spracovaný portrét, ktorý odráža Skuteckého talent pre detail a realistické zachytenie charakteru portrétovaného.
  • Dieťa v záhrade (1891) – Obraz znázorňuje dieťa hrajúce sa v záhrade, pričom vyžaruje pokoj a nevinnosť detstva.
  • Víťaz regaty (okolo 1885) – Dielo zobrazuje víťaza lodných pretekov, čo odráža Skuteckého schopnosť zachytiť dynamiku a pohyb.
  • Maliarka kvetín (1916) – Tento obraz zobrazuje ženu ponorenú do maľovania kvetov. Skutecký zachytil svoju dcéru Karolu Skuteckú – Karvašovú pri maliarskej tvorbe.

Osud rodiny počas druhej svetovej vojny

Hoci Skuteckého dielo pretrvalo, jeho rodina čelila tragickému osudu počas druhej svetovej vojny. Ich vila bola obsadená gestapom a veľká časť umelcových obrazov bola zničená alebo roztratená.

  • Karola Skutecká-Karvašová – Najmladšia dcéra Dominika Skuteckého, známa maliarka, ťažko znášala rasové prenasledovanie. V lete 1943 sa pokúsila o samovraždu skokom do výťahovej šachty v Porgesovom paláci, kde bola po zabratí rodinnej vily presťahovaná. Napriek vážnym zraneniam prežila, no zostala ochrnutá. V decembri 1944 ju spolu s manželom zatkli a 9. januára 1945 ich popravili v obci Nemecká.
  • Ferdinand Karvaš – Manžel Karoly, lekár, bol spolu s ňou zatknutý a popravený v Nemeckej.
  • Alexander Skutecký – Syn Dominika Skuteckého bol zavraždený nacistami počas hromadných popráv Židov neďaleko Banskej Bystrice v roku 1944.
  • Peter Karvaš – Syn Karoly a Ferdinanda, významný slovenský dramatik a spisovateľ, prežil vďaka úteku a ukrývaniu sa. Po vojne sa stal jednou z najvýraznejších postáv slovenskej literatúry, no počas normalizácie bol pre svoje názory perzekvovaný.

Tieto udalosti ilustrujú tragický osud rodiny Skuteckých počas holokaustu, keď viacerí jej členovia prišli o život v dôsledku nacistického prenasledovania.

Odkaz a pamiatka

Dominik Skutecký zomrel 13. marca 1921 a je pochovaný na židovskom cintoríne v Banskej Bystrici. Jeho vila, dnes súčasť Stredoslovenskej galérie, slúži ako galéria jeho diel a poskytuje návštevníkom možnosť spoznať jeho život a tvorbu zblízka.

Vďaka jeho obrazom si môžeme predstaviť, ako vyzerala Banská Bystrica na prelome storočí, aký bol život jej obyvateľov a ako sa formovala miestna kultúra. Pri príležitosti februárového a marcového výročia si môžeme uctiť jeho pamiatku a oceniť prínos, ktorý zanechal v slovenskom umení.

Ak navštívite Banskú Bystricu, nezabudnite sa zastaviť v jeho vile a pozrieť si jeho obrazy – sú dôkazom nesmrteľnosti jeho talentu a jeho hlbokej väzby na toto mesto. Dominik Skutecký zostáva jednou z najvýznamnejších postáv slovenského maliarstva a jeho odkaz bude žiť aj v ďalších generáciách.

zdroj: Jozef Ďuriančík, webumenia.sk