Pripomíname si tragické udalosti marca 1942: Začiatok deportácií Židov z Banskej Bystrice

V týchto dňoch si pripomíname tragické udalosti marca 1942, keď sa aj v Banskej Bystrici začali transporty ľudí, ktorí sa neprevinili ničím – len tým, že sa narodili ako Židia.

Banská Bystrica, podobne ako mnohé mestá na Slovensku, prežila počas druhej svetovej vojny tragické obdobie spojené s deportáciami židovského obyvateľstva do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. Prvé transporty, ktoré sa začali v marci 1942, znamenali výrazné oslabenie židovskej komunity v meste.

Priebeh deportácií z Banskej Bystrice

Prvý transport sa uskutočnil 24. marca 1942, keď bolo 80 mladých mužov odvedených do zberného tábora v Žiline. Odtiaľ boli 27. marca 1942 deportovaní do koncentračného tábora Majdanek pri Lubline.

Ďalší transport nasledoval 30. marca 1942 a týkal sa mladých žien a dievčat. Celkovo 83 osôb bolo najprv sústredených v židovskej škole na Lazovnej 6 v Banskej Bystrici. Odtiaľ boli prevezené do zberného tábora v Poprade, odkiaľ 3. apríla 1942 pokračovali do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz.

V apríli 1942 začali deportácie celých rodín. Rodiny boli najskôr sústredené v Banskej Bystrici a neskôr presunuté do zberného tábora v Žiline, pričom ich cieľom bol opäť koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz.

Najväčšie zatýkanie v Banskej Bystrici prebehlo v noci zo 6. na 7. júna 1942. Po zatknutí boli deportovaní 9. júna 1942 cez Zvolen do Poľska. Pracovne schopní muži boli poslaní do Majdanku, zatiaľ čo ženy, deti a starší ľudia boli zavlečení do Sobiboru, ktorý bol vyhladzovacím táborom.

Ďalšie transporty sa uskutočnili 12. júna 1942 cez zberný tábor v Žiline, následne 12. júna a 30. júla 1942 do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Deportácie pokračovali až do augusta 1942, keď boli do transportov zaradení aj tzv. hospodárski Židia.

Deportácie Židov z Radvane

Radvaň, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrice, bola taktiež zasiahnutá deportáciami. Koncom marca 1942 boli odtiaľ odvlečení mladí muži a dievčatá. Deportácie rodín sa odohrali začiatkom júna 1942, keď boli cez zberný tábor v Žiline prevezení do Poľska. Aj v tomto prípade boli pracovne schopní muži odoslaní do Majdanku a ženy, deti a starší ľudia do Sobiboru.

Na rozdiel od Banskej Bystrice, kde bola židovská komunita po vojne obnovená, v Radvani po deportáciách židovský život úplne zanikol.

Miesta sústreďovania Židov pred transportami

Pred samotnými deportáciami boli Židia sústredení na rôznych miestach v Banskej Bystrici. Jedným z hlavných miest zhromažďovania bola židovská škola na Lazovnej 6, kde boli umiestnené najmä mladé ženy a dievčatá pred deportáciou do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz.

Okrem toho boli niektorí presunutí do zberného tábora v Žiline alebo do tábora vo Vyhniach, ktorý slúžil ako pracovný tábor. Tábor vo Vyhniach bol v polovici februára 1942 premenený na pracovný tábor pre Židov, pričom približne 230 osôb bolo odtiaľ deportovaných cez Žilinu do koncentračných táborov.

Situácia po prerušení deportácií

Po zastavení deportácií koncom októbra 1942 ostalo v banskobystrickom okrese 609 Židov s výnimkami, z toho v samotnom meste okolo 400 osôb. Napriek tomu, po vypuknutí Slovenského národného povstania 29. augusta 1944, prevzali kontrolu nad deportáciami nemecké jednotky a výnimky už neplatili. Deportácie sa obnovili, čo znamenalo likvidáciu zvyškov židovskej komunity v meste.

Po potlačení Povstania sa mnohí Židia uchýlili do hôr, kde sa snažili ukryť pred nacistickými jednotkami. Nemci ich však často v krátkom čase vypátrali a obvykle na mieste popravili. K najväčším masakrom došlo v Kremničke a Nemeckej, kde boli zavraždené stovky ľudí vrátane Židov.

Dôsledky deportácií

Tieto udalosti mali devastujúci dopad na židovskú komunitu v Banskej Bystrici a okolí. Celkovo bolo deportovaných približne 56 % židovskej populácie mesta a z celého okresu okolo 60 %. Deportácie zasiahli nielen jednotlivcov, ale aj celé rodiny, pričom prežila len asi desatina pôvodnej židovskej komunity.

Židovský život po vojne a snahy o zachovanie pamäte

Po vojne fungovala židovská komunita v Banskej Bystrici v obmedzenom režime. Počet jej členov bol výrazne znížený a mnoho tých, ktorí prežili, sa rozhodlo emigrovať. Synagóga, ktorá bola počas vojny poškodená, slúžila po vojne ako sklad stavebného materiálu a umelých hnojív. Koncom sedemdesiatych rokov židovská obec v meste zanikla a synagóga bola na prelome 70. a 80. rokov zbúraná.

Obnova židovského života prišla až po roku 1989, keď bola znovu založená Židovská náboženská obec v Banskej Bystrici. Napriek tomu už nikdy nenadobudla svoju predvojnovú veľkosť.

Dnes Židovská náboženská obec Banská Bystrica (ŽNO BB) plánuje výstavbu Pamätníka holokaustu a rasového násilia, ktorý by pripomínal tragický osud židovskej komunity a ďalších obetí perzekúcií. Tento pamätník má vzniknúť s podporou mesta Banská Bystrica a Banskobystrického samosprávneho kraja.

Deportácie Židov z Banskej Bystrice sú tragickou kapitolou histórie mesta. Pripomínajú nám, ako ľahko sa môžu nevinní stať obeťami neľudskej ideológie a nenávisti. Dnes je našou povinnosťou pamätať na tieto udalosti, vzdelávať budúce generácie a dbať na to, aby sa podobné zločiny už nikdy neopakovali.

Nikdy nezabudneme!