Židovská škola v Banskej Bystrici

História budovy

Budova židovskej školy na Lazovnej ulici 6 bola postavená v roku 1881 na dovtedy voľnej parcele. Táto lokalita bola v 16. storočí mestom Banská Bystrica zvažovaná na vybudovanie verejného trhoviska po likvidácii toho pôvodného z Hlavného námestia.

Židovské a nežidovské deti v školách

Napriek otvoreniu školy mnohé židovské deti navštevovali aj iné banskobystrické školy, ako napríklad:

Banskobystrickú kráľovskú meštiansku chlapčenskú školu,

Banskobystrickú vyššiu štátnu dievčenskú školu,

Štátne dievčenské reálne gymnázium Karola Kuzmányho.

Zároveň židovskú školu navštevovalo aj množstvo detí kresťanského pôvodu.

Zmena vyučovacieho jazyka

Na škole sa až do vyhlásenia 1. Československej republiky vyučovalo maďarsky, rovnako ako na ostatných banskobystrických školách. Po vzniku ČSR bola nariadená slovenčina ako vyučovací jazyk.

Škola počas 1. Slovenskej republiky

Názov Židovská ľudová škola v Banskej Bystrici sa zachoval aj na začiatku obdobia 1. Slovenskej republiky (nesprávne nazývanej Slovenský štát).

Vzhľadom na politiku fašisticky kolaborujúcej slovenskej vlády existovala škola v zložitých podmienkach.

Židovské deti, ktoré študovali v nežidovských školách, boli z nich vyhadzované, a židovské školy sa na území Slovenska postupne zatvárali. Deti zo zaniknutých škôl boli nútené prestupovať na štúdium do ešte existujúcich škôl. Tak sa žiakmi banskobystrickej Židovskej ľudovej školy stali aj deti z Telgártu, Modrého Kameňa, Revúcej, Krupiny, Hnúšte a Lovinobane.

Úpadok školy počas holokaustu

V roku 1942 rapídne klesol počet žiakov na škole. Dôvodom bolo, že sa mnohé z nich stali obeťami rasového násilia a hromadného vyhladzovania.

K 1. novembru 1942 existovali na škole už len dve triedy.

Zneužitie priestorov školy

V roku 1942 slúžili priestory školy na hromadné sústreďovanie židovských občanov, odkiaľ boli ďalej deportovaní cez zberné tábory do vyhladzovacích a pracovných táborov.

Dňa 2. februára 1943 bola v priestoroch židovskej školy založená Štátna pomocná škola slovenská pre deti vyžadujúce si osobitnú starostlivosť.

Po zrušení všetkých židovských spolkov a organizácií, okrem židovských náboženských obcí, slúžila budova židovskej ľudovej školy na uloženie spisov zrušeného Židovského dobročinného spolku ženského. Tento spolok viedla Ella Schönfeldová, manželka vtedajšieho banskobystrického rabína a vrchného rabína Zvolenskej župy, Dr. Árona Schönfelda.

V tom čase v budove sídlila aj kancelária Židovskej náboženskej obce.

Škola ako útočisko počas SNP

Po vyhlásení SNP sa priestory školy stali útočiskom pre Židov utekajúcich z pracovných táborov Sereď, Nováky a Vyhne.

V škole boli ubytovaní, dostávali teplé šatstvo a všetko potrebné na prežitie. Hľadala sa im práca a pripravovali sa na zapojenie do povstaleckého boja.

Poválečné osudy školy

Koniec apríla 1945 – Židovská škola sa stala súčasťou I. štátnej ľudovej školy, pričom v nej zostali ešte dvaja učitelia.

Od 60. rokov 20. storočia bolo v tejto budove umiestnené Stredné poľnohospodárske učilište.

Reštitúcia a súčasnosť

Budova Židovskej ľudovej školy bola v rámci reštitúcií vrátená obnovenej Židovskej náboženskej obci v Banskej Bystrici, ktorá existuje dodnes.

Škola sa ďalej prenajímala. Medzi nájomníkmi sa až po jej odpredaj v roku 2023 vystriedali rôzne inštitúcie.

Židovská obec budovu odpredala a dnes v nej sídli súkromná základná škola – Rodinná škola.